Książki o Mózgu – Polecajka
Książki o mózgu, emocjach, ewolucji i ludzkiej psychice wypełniają moje regały. Czytam, żeby wyciągnąć najważniejszą treść, przetrawić i przedstawić w Podcaście o Mózgu. Czytam, żebyś Ty nie musiał*.
Ale może jednak masz ochotę? Jeśli tak, to jest kilka tytułów, które polecam w ciemno. Poniżej zestawienie na 2024 r.
Książki o Mózgu – wcześniejsze zestawienia:
Książki o Mózgu – dla tych, którzy pierwszy raz
Nasze centrum dowodzenia jest niezwykłe. Ale mózg jest też bardzo złożony i wręcz onieśmielający. Na start warto wybrać jeden z dwóch poniższych tytułów.
„Mózg rządzi. Twój niezastąpiony przyrząd”
Kaja Nordengen.
Przejrzyście, merytorycznie i dość lekko. Prawdziwe ABC podstawowych informacji. Dla każdego.
„Mózg. Opowieść o nas”
David Eagleman.
Ciutek bardziej zaawansowana, ale nadal bardzo przystępna książka przeglądowa. Bardzo fajnie przedstawione zagadnienia neuro. Autor jest popularyzatorem nauki jakich mało. Trudne zagadnienia potrafi ubrać we wciągające historie.
Słuchaj też: #001 Po co ci mózg? oraz #004 Trzy w jednym
Książki o dopaminie, motywacji i uzależnieniach
Dlaczego chcemy tego, co chcemy? I czemu tak często chcemy rzeczy zupełnie dla nas niekorzystnych? Odpowiedź na to pytanie to: dopamina. Cząsteczka motywacji i pożądania. Konieczna, ale ze swoją ciemną stroną. Jeśli chcesz ją poznać, to przeczytaj:
„Mózg chce więcej. Dopamina”
Daniel Z. Lieberman, Michael E. Long
Zdecydowanie moja ulubienica. Książka, która wyjaśnia dużą część ludzkiej kondycji. Dlaczego niektórzy rozmieniają życie na drobne, tonąc w błahostkach? A czemu inni tracą zdrowie, czas oraz relacje osiągając niestrudzenie coraz to kolejne sukcesy? Odpowiedź: dopamina.
„Niewolnicy dopaminy. Jak odnaleźć równowagę w epoce obfitości”
Anna Lembke
Temat podobny, ale ujęcie inne. Dużo praktycznych wskazówek. Plus: szokujące historie pacjentów, które ekspresowa skłaniają do zastanowienia się, czy na pewno kolejny batonik to dobry pomysł.
„Nigdy dość. Mózg a uzależnienia”
Judith Grisel
Na rynku jest dziś mnóstwo książek o nałogach. I dobrze. Tę książkę wyróżnia niezwykła historia autorki. W młodości narkomanka, w dorosłym życiu neurolożka zajmująca się uzależnieniami. Świetne, dogłębne i autentyczne studium uzależnionego mózgu.
Słuchaj też: #005 Podwójne życie dopaminy
Książki o mózgu emocjonalnym i relacyjnym
Maszyna do liczenia i myślenia? Czy jednak wrażliwy i czuły organ? Dziś już nie ma wątpliwości. Największym osiągnięciem naszego mózgu jest umiejętność budowania relacji, współpracy, empatycznego kontaktu. Jak, dlaczego i po co? Tego dowiesz się z poniższych książek:
„Emo sapiens. Harmonia emocji i rozumu”
Rafał Ohme
Prawdziwe kompendium wiedzy o ludzkich emocjach. Świat uczuć może wydawać się domeną poezji, ale autor skutecznie przekonuje, że to nasz wrodzony, podstawowy i jakże potrzebny język komunikacji ze sobą i innymi. Bez niego ani rusz.
„Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi”
Urszula Dąbrowska
Tak, to autopromocja. Ale w dobrej wierze. Wśród książek o neuronauce społecznej, moja wyróżnia się tym, że jest zwięzła, przystępna, lekka i napakowana wiedzą.
„Psychowzroczność”
Daniel J. Siegel
Podtytuł to: „Jak dzięki nowej wiedzy o umyśle i empatii wprowadzić pozytywne zmiany w życiu”. A w samej książce znajdujemy poruszające opowieści z gabinetu bardzo empatycznego i wnikliwego psychiatry.
„Co ci się przydarzyło?
Bruce D. Perry, Oprah Winfrey „Rozmowy o traumie, odporności psychicznej i zdrowieniu”
Mózg to urządzenie zależne od użytkowania. Innymi słowy od tego, jakie „programy” zostaną nam wgrane w dzieciństwie, zależy to, jak będziemy potem działać. Niestety zdarza się, że pierwsze lata na ziemi dają grunt pod mózg rozregulowany i nieszczęśliwy. W tym wywiadzie rzeka psychiatra Bruce D. Perry tłumaczy, jak to uleczyć w dorosłości.
Słuchaj też: #012 Trzy języki emocji oraz #026 Samotny mózg cierpi
Książki o mózgu z problemami
Czyli o tym, gdy coś jest nie do końca tak, jak tego chciała Matka Natura.
„Czarna owca medycyny”
Jeffrey A. Lieberman, Ogi Ogas
To przede wszystkim historia psychiatrii. Ale też poruszająca opowieść o tym, jak zmieniło się nasze rozumienie chorób psychicznych, zaburzeń i działania samego mózgu. Osiemdziesiąt lat temu nie wiedzieliśmy prawie nic. Dziś medycyna i nauka nadal raczkuje, ale szczęśliwie ma już dużo więcej do powiedzenia.
„Spojrzenie w otchłań. Neuropsychiatra i tajemnice ludzkich umysłów”
Anthony David
To znów opowieści z gabinetu psychiatry. Tym razem z kategorii „najdziwniejsze z najdziwniejszych”. Taki kubeł zimnej wody. Bo jeśli nawet wydaje nam się, że już rozumiemy działanie mózgu, to pojawiają się pacjenci, które wywracają całą tę wiedzę do góry nogami.
„Mózg psychopaty”
James Fallon „Intrygujące spojrzenie na ciemną stronę umysłu”
Skąd się biorą „bardzo źli ludzie”? To pytanie ma złożoną odpowiedź. Ale bywa, że rodzą się z mózgiem bez obwodów empatii. To właśnie przydarzyło się pewnemu neurologowi, który na drodze badań nad mózgiem odkrył, że sam jest… psychopatą. A potem napisał o tym bestsellerową książkę. Polecam!
Słuchaj też: #037 Drapieżny Mózg Psychopaty
Brak komentarzy