Dlaczego potrzebujemy innych ludzi
Potrzebujemy innych. To fakt. Ostatnie miesiące pokazały nam to dobitnie. W sobotę 23 stycznia rozmawiałam z Beatą Tadlą o tym, jak ważne są dla zdrowia bliskie relacje.
Czemu samotność nam szkodzi? Dlaczego plotkowanie i spotykanie z innymi jest zdrowe? Czy komunikacja on-line może zastąpić rozmowę twarzą w twarz? I jaką rolę w tym odgrywa oksytocyna, kortyzol oraz neurony lustrzane?
Zapraszam do odsłuchania rozmowy:
Potrzebujemy innych dla zdrowia
Izolacja spowodowała, że zrozumieliśmy, jak ważne są bliskie relacje z innymi. Naukowcy przekonują, że potrzebujemy innych, bo kontakty to jeden z fundamentów odporności fizycznej i psychicznej.
Z punktu widzenia biologii i ewolucji jesteśmy ssakami społecznymi. To oznacza, że nie funkcjonujemy dobrze, gdy jesteśmy osamotnieni, gdy doskwiera nam wymuszona izolacja. Potrzebujemy innych do prawidłowego funkcjonowania.
Gatunki społeczne nie radzą sobie w pojedynkę. Wilki, szympansy, szczury, delfiny i słonie – żyją w grupach. Są „zaprogramowane”, by unikać samotności. Tak samo „zaprogramowani” zostaliśmy i my, ludzie.
Nasze życie w ostatnim czasie zdominowała technologia. Dlatego niektórym zdaje się, że nie potrzebują innych. Ale to złudzenie. Pandemia pokazała nam, że mimo zaawansowanych technologii nadal brakuje nam kontaktu osobistego. Po prostu takie mamy geny.
Tak tłumaczy naszą towarzyskość spojrzenie z perspektywy ewolucyjnej. A tym związane jest także to, jak działa mózg. Mechanizmy ewolucji sprawiły, że w mózgu powstały bezpieczniki: kij i marchewka. Kij sprawia, że kiedy jesteśmy sami, czujemy się źle. Ale mamy i marchewkę: kontakt z drugim człowiekiem uruchamia w organizmie człowieka kaskadę reakcji biochemicznych. Zalewa nas specyficzny koktajl substancji, które zmieniają nastrój, zwykle na plus, oraz powodują krótko- i długofalowe zmiany w naszym ciele.
Brak komentarzy