Posłuchaj

Posłuchaj audycji i podcastów, do których zostałam zaproszona przez innych twórców i dziennikarzy. Gdy nagrywam Podcast o Mózgu, jestem tylko ja i mikrofon. Bardzo to lubię, ale nie ukrywam, że rozmowa z drugim człowiekiem to zupełnie inna jakość.

Poniżej zebrałam audycje i podcasty. Poruszam w nich wiele tematów. Przede wszystkim mówię o samotności, relacjach, sieciach społecznych. Często nawiązuję do treści z książki „Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, aby otaczać się ludźmi.” Znajdziesz tu także inne wątki – o ewolucji człowieka, emocjach, stresie i różnych aspektach pracy mózgu.

Posłuchaj nagrań z 2022

Rok 2022 niesie ze sobą wiele niewiadomych, wiele oczekiwań i jeszcze więcej obietnic. Pewnie dlatego rozmowy o relacjach, emocjach i uczeniu się są niezmiennie na topie.

Każdemu projektowi towarzyszy ekscytacja przeradzająca się niekiedy w niemoc i paraliż decyzyjny. Wrzucamy te emocje do worka pod hasłem: stres. Czy to oznacza, że stres jest zły? Czy to on sabotuje nasze działania? Razem z Jacem Jakubowskim doszliśmy do wniosku, że jednak nie tu leży problem.

Posłuchaj nagrań z 2021

Początek roku 2021 upłynął mi pod hasłem promocji książki „Życie towarzyskie mózgu”. Poniższe rozmowy radiowe i podcasty skupiają się na dwóch tematach: izolacji wywołanej pandemią Covid-19 i treściach z książki.

Jedynka, Kulturalnie przy kawie. Luty 2021

Czy pandemia to problem globalny? Dlaczego samotność wpływa niekorzystnie na zdrowie? Kto cierpi najbardziej: młodzież, dzieci, dorośli czy seniorzy? I co robić, żeby niwelować negatywne efekty długotrwałej izolacji. Z red. Martyną Podolską rozmawiałyśmy o premierze książki i pandemii.


Czwórka, Strefa Prywatna. Luty 2021

Wiele osób najbardziej ceni sobie swoje własne towarzystwo. Czy to znaczy, że mają inne mózgi niż większość ludzi? Razem z red. Jakubem Jamrozkiem zastanawiamy się, czy towarzyskość to cecha wrodzona, wyuczona, potrzebna, a może zupełnie zbędna.


Ofeminin.pl, Czego pragną dziewczyny? Luty 2021

„Dlaczego nasze mózgi są tak towarzyskie? Czym jest fenomen Michała Anioła? I dlaczego kobiety częściej bywają gadułami?” To tylko kilka z pytań, które zadała mi Kaja Gołuchowska. Wspólnie doszłyśmy do wniosku, że ludzie to podstawa.


TOK FM, Weekend Radia TOK FM. Styczeń 2021

Nikogo już nie zdziwi zachęta do dbania o zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną i sen. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że równie ważne jest dbanie o swoje środowisko społeczne? Red. Zuzanna Piechowicz pyta o biologiczne korzyści z bogatego życia towarzyskiego i negatywne skutki samotności.


Radio Zet, To właśnie weekend. Styczeń 2021

Samotność – temat ostatnich miesięcy. Wymuszona izolacja to nic przyjemnego. To także poważne zagrożenie dla zdrowia, i fizycznego, i psychicznego. Zarówno Beata Tadla jak i ja zgadzamy się co do jednego: nie ma to, jak wsparcie, rozmowa i bliskość z innymi. Najlepiej innymi kobietami.

buymecoffe.to

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Newsletter

Książki

Ostatnie wpisy

Ula Dąbrowska

Autorka. Biolożka, dziennikarka i pisarka.

Zajmuję się popularyzacją nauki. Najwięcej uwagi poświęcam mózgowi, neuronauce, ewolucji człowieka i psychologii. Prowadzę Podcast o Mózgu. Na początku 2021 r. ukazała się moja najnowsza książka Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi. W 2019 r. jako współautorka opublikowałam dwie książki: Spa dla Umysłu i Emo Notes.

Wyszukiwarka