#053 Wstyd Nasz Powszedni

#053 Wstyd Nasz Powszedni

Wstyd to obok złości i strachu jedna z najsilniejszych i najbardziej dokuczających ludziom emocji. Jednocześnie jest to emocja najmniej rozumiana i jeszcze mniej oswojona.

Wstydzimy się wstydzić i wstydzimy się mówić o tym, co nas zawstydza. No i tak zamyka się błędne koło. W tym odcinku wstyd jest głównym bohaterem i wreszcie możemy się mu porządnie przyjrzeć. Uwaga, to nie jest miły widok. Ale odwracanie głowy nie pomoże. Bo wstyd, o którym się nie mówi potrafi zrobić w naszym życiu spustoszenie.


POWIĄZANE TEMATY:


Wstyd nie wyszedł Matce Naturze

Emocje są super. Jakąś wersję tego zdania powiedziałam w każdym z odcinków o emocjach, a było ich już całkiem sporo w tym podcaście. Emocje są dobre, ważne, mądre, są zawsze po naszej stronie i mają nam służyć.

Tylko czasami ich nie rozumiemy i wtedy nie działają tak, jak sobie tego życzy Matka Natura. I w sumie mogłabym zacząć w bardzo podobny sposób rozmowę o wstydzie, ale problem polega na tym, że chyba mi to nie przejdzie przez gardło. Żeby nie było, zarówno złość, jak i strach i smutek mają swoje takie ciemne strony, ciemne oblicza i o wszystkich opowiadałam, więc można by było powiedzieć, że ze wstydem jest podobnie, ale jakoś mam wrażenie, że wstyd bardziej Matce Naturze nie wyszedł niż wyszedł.

Kiedy pojawia się wstyd?

Po pierwsze wtedy, wtedy, kiedy coś, co powinno być zakryte, niewidoczne, zostaje odsłonięte. Druga sytuacja to wtedy, kiedy przekraczamy granice ustalone przez naszą społeczność.

Na samym początku obejmuje to sprawy związane z naszym ciałem, seksualnością i fizjologią. Różne kultury i różne społeczności różnie definiują granice intymności, ale nie ma na świecie takiej społeczności, gdzie wstydu by zupełnie nie było. Wstyd to część ludzkiego doświadczenia.

Wstyd vs Poczucie winy

Na pierwszy rzut oka poczucie winy i wstyd wydają się dość podobne, ale działają zupełnie inaczej. Poczucie winy sprawia, że czujemy i uświadamiamy sobie, że zrobiliśmy coś nie tak. Natomiast wstyd sprawia, że czujemy, że to z nami jest coś nie tak.

Poczucie winy przynagla nas, pcha nas do naprawienia szkody. Natomiast wstyd, tak jak już wcześniej powiedziałam, sprawia, że chcemy się wycofać, skulić, odizolować.

Poczucie winy też nie jest nieprzyjemne, ale sprawia, że chcemy działać, jesteśmy zmotywowani. A wstyd odbiera nam energię i co gorsza włącza kolejne nieprzyjemne emocje.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

buymecoffe.to

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Newsletter

Książki

Ostatnie wpisy

Ula Dąbrowska

Autorka. Biolożka, dziennikarka i pisarka.

Zajmuję się popularyzacją nauki. Najwięcej uwagi poświęcam mózgowi, neuronauce, ewolucji człowieka i psychologii. Prowadzę Podcast o Mózgu. Na początku 2021 r. ukazała się moja najnowsza książka Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi. W 2019 r. jako współautorka opublikowałam dwie książki: Spa dla Umysłu i Emo Notes.

Wyszukiwarka