ODCINKI Z 2021 ROKU

#032 Najlepsze Popularnonaukowe Książki 2021

Zestawienie 10 książek, które towarzyszyły mi w 2021 roku. Tematy głównie “okołomózgowe”: psychologia, psychiatria, neuronauka, neurokognitywistyka. Ale znalazły się tu także książki bliskie biologii, ale trochę jakby “z sąsiedniej bajki”: o ewolucji, immunologii czy ssakach.

#031 Jej Wysokość Serotonina

Serotonina jest często nazywana Cząsteczką Szczęścia. To prawdopodobnie najbardziej popularna neuro-molekuła. Znajdziesz ją na koszulkach, kubkach, w tytułach powieści, filmach i memach. Skąd wzięła się jej wszechobecność? I czy to nie pora, aby Królowa w końcu zeszła z tronu?

#030 Mózg w Lotosie

W czasie medytacji mózg pracuje w sposób radykalnie inaczej niż przez resztę dnia. Działa w trybie: pełna koncentracja, skupienie, zauważanie rozproszeń i powroty do koncentracji. Mózg uruchamia obwody odpowiedzialne za skupienie. A jednocześnie wycisza inne. Jeśli medytujesz wystarczająco często, to dzięki neuroplastyczności te obwody się wzmacniają. Zmienia się mózg, myślenie i zachowanie. Co najważniejsze, zmienia się na lepsze.

#029 Udomowienie Człowieka

Ludzka natura jest nieoczywista. Jesteśmy altruistyczni, współpracujemy, mamy dużo empatii. A jednocześnie zabijamy, prowadzimy wojny, tworzymy zorganizowaną przestępczość. Czemu? Pewne światło daje na to ewolucja. Jednym z najbardziej nieoczywistych jej etapów jest okres udomowienia człowieka. To ono sprawiło, że nie skaczemy sobie ciągle do gardeł. Ale jednocześnie… potrafimy dopuścić się najbardziej przemyślanych zbrodni.

#028 OMG! Ciało Migdałowate!

Trudne emocje towarzyszą naszej codzienności. Złość, strach, oburz i poirytowanie. W różnym natężeniu i w najróżniejszych odcieniach. Zawsze chodzi w gruncie rzeczy o jedno: coś jest inaczej niż być powinno. Co zrobić, takie życie. I takie jest też życie naszego mózgu. Za powyższe stany możemy “podziękować” pewnej niepozornej strukturze mózgu. To ciało migdałowate.

#027 Pouczająca Rola Zachwytu

Zaczynamy od czegoś bardzo przyjemnego. Tak na dobry rozpęd po letnim rozleniwieniu. Zachwyt pojawia się niezbyt często i zazwyczaj znienacka. Chwyta (bo przecież to “za-chwyt”), trzyma, a gdy puści, to jesteśmy już odrobinę odmienieni. Zwykle na lepsze Czemu tak się dzieje? Skąd taka moc tego uczucia? I po co Matka Natura wyposażyła nas w zdolność doświadczania zachwytu?


#026 Samotny mózg cierpi

Samotność to nie jest coś, co pojawiło się na świecie wraz z przyjściem pandemii. Ale od ponad roku jesteśmy pozbawieni normalnej ilości kontaktów towarzyskich. To odbija się na naszym samopoczuciu i zdrowiu fizycznym. Samotność to stan kryzysowy dla naszego mózgu. Nie tak to zaplanowała Matka Natura. Dla mózgu izolacja oznacza bezpośrednie zagrożenie życia. Nic dziwnego, że świrujemy.

#025 Na serio o żartach

Wiosna niewątpliwie poprawia humor. W związku z tym od razu chce się więcej wygłupiać i heheszkować. Z pewnością Prima Aprilis daje ku temu doskonały powód. Szkoda tylko, że niektóre żarty wcale nie są śmieszne. Dlaczego tak się dzieje? I po co nam właściwie śmiech i poczucie humoru

#024 Lepiej się skup

Koncentracja uwagi to w dzisiejszym świecie towar deficytowy. Szczególnie na przednówku. Szczególnie w czasie III fali pandemii. A może zawsze jest z tym problem? Chyba często. Dlatego dziś stawiam następujące pytania. Czy mózg umie się koncentrować na zawołanie? I ile czasu jesteśmy w stanie działać w totalnym skupieniu?

#023 Kobiecy Styl Wsparcia

Na Dzień Kobiet temat specjalnie dla wszystkich pań. O stresie, kobietach i tym, jak płeć piękna reaguje na trudne sytuacje w życiu. I że Matka Natura (która na pewno też jest kobietą!) obdarowała nas genialnym systemem radzenia sobie ze stresem.

#022 Rachuba Świata

Matematyka to taki abstrakcyjny temat. A jednak nasz mózg jakoś sobie z nim radzi (przynajmniej mózgi niektórych osób). Mózg wyewoluował, żebyśmy biegali po sawannach i jako tako dogadywali się ze sobą. Jak to możliwe, że przy okazji jesteśmy w stanie rachować, konstruować w myślach wielościany i myśleć o pierwiastkach? Dobre pytanie. W sam raz na kolejny odcinek.

#021 Miłość i Inne Nałogi

Biochemia miłości to bardzo ciekawe zagadnienie. Naukowcy wiedzą już tak dużo, a i tak magia pierwszego pocałunku i związku na całe życie umyka jakiemukolwiek opisowi. W tym odcinku opowiadam to, co już wiadomo. Ale jeszcze wiele, wiele zostało do zrozumienia.

#020 Towarzyski jak Mózg

Pod koniec stycznia ukazała się moja najnowsza książka “Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z innymi”. W tym odcinku daję przedsmak tego, co można w niej znaleźć. Opowiadam także, dlaczego chciałam poświęcić dwa lata życia właśnie na ten temat.

#019 Pamiętaj, by nie zapomnieć

Ciągle przekonuję, że mózg jest taki genialny i wspaniały. Jeśli tak jest, to czemu wciąż o czymś zapominamy, nie jesteśmy w stanie nauczyć się obcego języka, a do tego czasem tworzymy fałszywe wspomnienia? To fakt, pamięć nie jest idealna. Ale naprawdę robi, co może. Dajmy jej trochę wsparcia i wyrozumiałości.

#018 Mięsień Siły Woli

Robimy bardzo dobre postanowienia, a potem je łamiemy. Dlaczego? Czemu nie możemy się zmusić do uprawiania sportu, gotowania zdrowych posiłków, odkładania pieniędzy na starość albo regularnego nitkowania zębów? Czy to kwestia słabej woli? A jeśli tak, to czy można ją jakoś wzmocnić? Neuronauka wyjaśnia i rozjaśnia. Cudów nie ma, ale jak każdy mięsień można siłę woli ćwiczyć.

buymecoffe.to

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Newsletter

Książki

Ostatnie wpisy

Ula Dąbrowska

Autorka. Biolożka, dziennikarka i pisarka.

Zajmuję się popularyzacją nauki. Najwięcej uwagi poświęcam mózgowi, neuronauce, ewolucji człowieka i psychologii. Prowadzę Podcast o Mózgu. Na początku 2021 r. ukazała się moja najnowsza książka Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi. W 2019 r. jako współautorka opublikowałam dwie książki: Spa dla Umysłu i Emo Notes.

Wyszukiwarka