#054 Dobry Czas By Zwolnić

#054 Dobry Czas By Zwolnić

Zwolnienie kojarzy nam się z takimi rzeczami jak prokrastynacja, lenistwo, brak wydajności, wykorzystywanie innych i egoizm. Jeśli Tobie odpoczynek, relaks, spowolnienie i spokój nie kojarzy się z tymi słowami, to ja Ci bardzo zazdroszczę, bo mi się kojarzy


POWIĄZANE TEMATY:


    Pośpiech to nie wszystko

    Pośpiech ma swoje miejsce w życiu, a już na pewno szybki mózg i szybkie myślenie to jest coś, co zawsze mi imponuje. No nic mnie tak nie cieszy, jak jakaś szybka riposta, błyskotliwy, spontanicznie wymyślony komentarz. I jak każdy uwielbiam te dni, kiedy uda mi się sprawnie, szybko, efektywnie, wydajnie zrobić tysiąc rzeczy i jeszcze zaplanować kolejny dzień.

    Ale pośpiech i pełna mobilizacja ma też swoją ciemniejszą stronę. Ma też swoje koszty.

    Czy zwierzęta się spieszą? Owszem, spieszą się. I to najczęściej w dwóch typach sytuacji. Pierwszy typ sytuacji to jest wtedy, kiedy uciekają, na przykład przed drapieżnikiem. A drugi typ sytuacji to wtedy, kiedy polują.

    Już pewnie teraz świta Ci w głowie, że to niepokojąco przypomina taki zbitek słów, jak reakcja walki lub ucieczki. Tak jest, pełna mobilizacja organizmu, przyspieszenie jest charakterystyczne dla działania układu współczulnego w naszym organizmie.

    Zwolnienie jest konieczne

    Pośpiech to działanie układu współczulnego. To przyspieszenie, to mobilizacja organizmu i to także wydzielanie tak zwanych hormonów stresu, czyli kortyzolu, adrenaliny. Dlatego wszystko, co w życiu robimy z taką intencją przyspieszenia, włożenia jeszcze kilku spraw do kalendarza, dociśnięcia nogą harmonogramu, z mobilizacji i deadline’ów, to siłą rzeczy jest mobilizacja układu współczulnego. Tego odpowiedzialnego za reakcję stresową w naszym organizmie.

    Zwolnione ciało – spokojny umysł

    Mózg jest nie tylko dyrektorem, który mówi ciału jak ma się zachowywać, ale jest też takim dyrektorem, który słucha ciała i na podstawie tego, co usłyszy, podejmuje decyzje. I jeśli widzi, że ciało jest cały czas rozgorączkowane i w pośpiechu, to rozumie to jako brak miejsca na odpoczynek i relaksację. I w drugą stronę, jeżeli ciało jest spokojne, spowolnione i rusza się powoli, to mózg rozumie to jako okoliczności sprzyjające wyhamowaniu.

    Naukowcy nazywają to sensorycznym sprzężeniem zwrotnym mózgu i umysłu. Jeśli nie chcecie się tego zapamiętywać, to zapamiętaj jedno. Jeśli uda ci się spowolnić, zwolnić ruchy twojego ciała, to jest też duża szansa, że uda ci się spowolnić i zwolnić działanie twojego mózgu.

    Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    buymecoffe.to

    Postaw mi kawę na buycoffee.to

    Newsletter

    Książki

    Ostatnie wpisy

    Ula Dąbrowska

    Autorka. Biolożka, dziennikarka i pisarka.

    Zajmuję się popularyzacją nauki. Najwięcej uwagi poświęcam mózgowi, neuronauce, ewolucji człowieka i psychologii. Prowadzę Podcast o Mózgu. Na początku 2021 r. ukazała się moja najnowsza książka Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi. W 2019 r. jako współautorka opublikowałam dwie książki: Spa dla Umysłu i Emo Notes.

    Wyszukiwarka