#052 Czemu Bliskość Bywa Trudna?

#052 Czemu Bliskość Bywa Trudna?

Bliskość bywa trudna. Czemu, skoro

  • Homo sapiens to gatunek społeczny.
  • Samotność to zło.
  • A mózg człowieka jest bardzo towarzyski.

Z jednej strony taki program mamy w genach, a z drugiej strony bliskie relacje (lub ich brak) potrafią nieźle uprzykrzyć życie?

My staramy się jak możemy, a jednak wychodzi różnie. Skąd bierze się to zamieszanie i co na to nauka? O tym usłyszysz w najnowszym odcinku “Podcastu o Mózgu:


POWIĄZANE TEMATY:


Mózg jest towarzyski

W 2021 ukazała się moja książka “Życie towarzyskie mózgu”. Od tamtego czasu staram się na różne sposoby przekonywać ludzi, jak ważne są sieci społeczne i bliskie relacje. Rzeczywistość jednak nie jest jednowymiarowa i pokazuje, że z bliskością bywa różnie:

  • trudno nam się do kogoś zbliżyć, mimo że dwie strony tego bardzo chcą
  • na początku jakoś leci, ale z upływem czasu między dwojgiem ludzi wyrasta mur
  • bliskość jest przerażająca, a budowanie więzi z innymi ludźmi przekracza nasze możliwości
  • inni są gdzieś dookoła… ale właściwie mogło by ich nie być
  • chcemy dobrze, ale druga strona odbiera wszystko jakby była z innej planety.

Pierwsza bliskość decyduje

“Pierwsze lata interakcji dziecka z matką dają grunt pod przyszłe kontakty społeczne. Jest to okres newralgiczny. Jeśli wszystko prze biega z grubsza tak, jak to Matka Natura zaplanowała, to z dziecka wyrasta dość dobrze społecznie ukształtowany dorosły.

Ale jeśli z jakiegoś powodu proces tworzenia bezpiecznej więzi między dzieckiem a mamą (lub innym głównym opiekunem) zostanie zaburzony, do końca życia będzie się to odbijać na strategiach wchodzenia w relację. Rozłąka, choroba matki, nieobecność fizyczna albo niedostępność emocjonalna, praca ograniczająca kontakt z dzieckiem, niedojrzałość emocjonalna, przeprowadzki, brak stabilności finan- sowej, agresja domowa…

Wszystko może się zdarzyć. Nie potrzeba wiele, aby coś poszło nie tak. A, co za tym idzie, aby rozwój emocjonalny i społeczny małego człowieka został zaburzony. Pierwsza więź jest najważniejsza – wpływa na wszystkie kolejne: i na dobre, i na złe.”

Cytat pochodzi z książki “Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by otaczać się ludźmi”.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

buymecoffe.to

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Newsletter

Książki

Ostatnie wpisy

Ula Dąbrowska

Autorka. Biolożka, dziennikarka i pisarka.

Zajmuję się popularyzacją nauki. Najwięcej uwagi poświęcam mózgowi, neuronauce, ewolucji człowieka i psychologii. Prowadzę Podcast o Mózgu. Na początku 2021 r. ukazała się moja najnowsza książka Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi. W 2019 r. jako współautorka opublikowałam dwie książki: Spa dla Umysłu i Emo Notes.

Wyszukiwarka