#051 Czemu Jest Ci Źle? 7 powodów

#051 Czemu Jest Ci Źle? 7 powodów

Jeśli czujesz, że Twój dół daje Ci porządnie w kość albo dezorganizuje Ci życie, to się nie wahaj i zgłoś do specjalisty. Lepiej chuchać na zimne. Psychiatra, psycholog albo psychoterapeuta pomogą Ci rozstrzygnąć, czy to tylko jesienny smuteczek, który minie z pierwszym mrozem, czy jednak warto się trochę podreperować. Lekami albo terapią. Albo jednym i drugim.

Co powiedziawszy zapraszam do odcinka o tym, jak sobie sami dolewamy oliwy do ognia. Opowiem Ci o siedmiu zaniedbanych aspektach życia, które nie tylko na jesieni wpychają nas do doła. A potem utrudniają wyjście z niego.


POWIĄZANE TEMATY:


Siedem zaniedbań

To aspekty życia, które zaniedbujemy wszyscy w mniejszym lub większym stopniu. No i to normalne. Problem polega na tym, że gdy zrobi się kumulacja, nasz organizm mówi: „Nu, nu. Dalej tak nie pociągnę.” Czasem objawia się to zwykłym przeziębieniem, a czasem okresowym dołem. A czasem poważną depresją, czy kryzysem życiowym. To będą raczej oczywiste rzeczy. Tak oczywiste i podstawowe, że właściwie o nich nie myślimy. Więc teraz pomyślmy.

Zaniedbanie 1. Za mało śpisz. Albo kiepsko

Dziś niedosypiamy na potęgę. Całe społeczeństwa niedosypiają. Dorośli niedosypiają. Dzieci niedosypiają. Narody niedosypiają. A jak wiadomo mózg się regeneruje w czasie snu. Układ hormonalny się reguluje. Ciało odpoczywa. Emocje porządkują. Wspomnienia formują. Dobry sen to jeden z filarów dobrostanu. Jeśli jest ci źle, to popatrz, jak u ciebie ze spaniem.

Zaniedbanie 2. Za mało się ruszasz

Aktywność fizyczna silnie wpływa na działanie układu nerwowego. Porządny wysiłek stymuluje produkcję endorfin, endokanabidoidów, dopaminy, serotoniny i noradrenaliny.

Te wszystkie substancje pomagają mózgowi dobrze funkcjonować, a nam dobrze się czuć. Jeśli zaniedbujemy ruch, to siłą rzeczy zaniedbujemy dobrostan psychiczny.

Zaniedbanie 3. Jesz co popadnie

Produkty niezdrowe są pyszne i łatwo-dostępne. Rzeczy wysokoprzetworzone, mają za dużo cukru, za dużo tłuszczu, za dużo soli, za dużo chemicznych dodatków. A za mało substancji odżywczych. Za to jak wspaniale smakują. Jak łatwo po nie sięgnąć. Jak ładnie wyglądają. A nie zaskoczę Cię pewnie, jak powiem, że to co jemy też wpływa na to, jak się czujemy.  

Zaniedbanie 4. Nie nadążasz z samoregulacją

Zbyt dużo długotrwałego stresu potrafi zrobić w naszym systemie prawdziwe spustoszenie. Żeby tak się nie stało, konieczne jest dbanie o samoregulację.

Wszystko jest ok, kiedy po czasie stresu przychodzi czas pełnego relaksu i regeneracji. Niektórzy nazywają to dekompresją, niektórzy napełnianiem kubeczka, inni ładowaniem baterii. Nazwij to jak chcesz. Grunt, żeby pilnować balansu.

Zaniedbanie 5. Nie masz bliskich ludzi

Człowiek to zwierzę społeczne. Potrzebujemy ludzi jak kania dżdżu. I mówię to ja, modelowy przykład introwertyka. Ja wiem, ludzie generują dużo problemów. Ale robią naszemu układowi nerwowemu i mózgowi także dużo dobrego.

Kiedyś ludzie mieli wokół siebie dużo innych ludzi, bo tak po prostu było. Dziś o nasze kręgi bliskości musimy zatroszczyć się sami.

Zaniedbanie 6. Myślisz tylko o sobie

Tak to jest, że dorośli ludzie mają potrzebę troski nad kimś drugim. Po pierwsze nad rodziną, dziećmi. Ale także nad swoją bliską społecznością. To też nasza ewolucyjna scheda. Ci ludzie, którzy troszczyli się o swoje plemię, swój klan, przez pokolenia przekazywali swoje geny dalej. W tym geny troski o innych.

Jeśli myślisz tylko o sobie, to żebyś nie wiem ile wkładał, wkładała w dbanie o swój dobrostan i tak będzie ci źle.

Zaniedbanie 7. Nie rozwijasz się

Jesteśmy gatunkiem, który lubi osiągać, doskonalić się, odkrywać nowe terytoria, eksplorować możliwości. Gdyby tak nie było, to gry komputerowe i te na telefon nie miałyby takiego powodzenia. Każdy chce osiągnąć kolejny lewel. I tak samo jest w życiu. Potrzebujemy osiągać kolejne lewele, żeby czuć, że żyjemy. Żeby nie czuć się źle.

Subskrybuj Podcast o Mózgu także na:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

buymecoffe.to

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Newsletter

Książki

Ostatnie wpisy

Ula Dąbrowska

Autorka. Biolożka, dziennikarka i pisarka.

Zajmuję się popularyzacją nauki. Najwięcej uwagi poświęcam mózgowi, neuronauce, ewolucji człowieka i psychologii. Prowadzę Podcast o Mózgu. Na początku 2021 r. ukazała się moja najnowsza książka Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi. W 2019 r. jako współautorka opublikowałam dwie książki: Spa dla Umysłu i Emo Notes.

Wyszukiwarka