#000 Witam! Podcast o Mózgu startuje

#000 Witam! Podcast o Mózgu startuje

Wrzesień to w pewnym sensie nowy rok. Nowy start. Nowe emocje. Dla mnie to odpalenie nowego projektu. Podcast o Mózgu – Do biegu, gotowi, start!

Pierwszy odcinek, a właściwie odcinek zerowy, to zajaweczka. Mam nadzieję, że zrobi Ci smaka, bo od najbliższego piątku pojawią się już pełnowymiarowe odcinki. Pierwszy zajmie się sprawą fundamentalną. Po co Ci mózg? Hmm…? Jakieś przeczucia?

A na razie kilka konkretów. Kim jestem, skąd pomysł na podcast i co Cię tu spotka.

Do usłyszenia!


Podcast o Mózgu – Dla kogo?

Zastanawiasz się czasem, czemu robisz coś, czego tak naprawdę nie chcesz? Albo przeciwnie – próbujesz czegoś nowego się nauczyć, ale nie idzie. Może łapiesz się na złudzeniach albo dziwactwach i nie wiesz, skąd się wzięły? Ja tak mam non-stop. I dlatego staram się zrozumieć, skąd to całe zamieszanie – i w głowie, i w życiu. Wydaje mi się, że dużo odpowiedzi daje poznanie tego, jak działa mózg.

Do tego poznawania mózgu zapraszam i ciebie. Podcast o Mózgu na pewno ci w tym pomoże.

Kim jestem?

Po pierwsze jestem biolożką. I to determinuje perspektywę, z której patrzę na świat. Po drugie, jestem popularyzatorką nauki. Świat, kosmos, przyroda i człowiek – to  są dla mnie niekończące się źródła inspiracji. Ale powiedzmy sobie otwarcie – nic tak mnie nie kręci jak mózg, umysł i tematy pokrewne.

A jak to się zaczęło? Od zlecenia. W 2011 r. napisałam dla Tygodnika Przekrój artykuł pt. Mózg rozbrojony. Traktował o connectomie, czyli takiej totalnej sieci wszystkich neuronów i mapie połączeń między nimi. Wtedy właśnie wsiąkłam na dobre w neuronaukę, mózg i jego tajemnice. Zrozumiałam, że to jest właśnie to, czym chcę się zajmować!

I właśnie to robiłam. Czasem zawodowo, a czasem dla czystej przyjemności. Minęło prawie dziesięć lat. Za mną kilkadziesiąt przeczytanych książek, kilkaset wysłuchanych wykładów i jeszcze więcej przeczytanych artykułów naukowych. I dziś spotykamy się tu. W 2020 roku. Teraz w Podkaście o Mózgu chcę tą całą wiedzą podzielić się z Tobą. No może nie całą, ale tym, co najciekawsze i tym, co jest najbardziej przydatne w życiu codziennym.

Co znajdziesz w Podcaście o Mózgu?

Na pewno duuuuużo wiedzy. Nie zasypię cię szczegółami i skomplikowanymi terminami, bo w ogóle nie o to mi chodzi. Chcę wyciągnąć ze współczesnej nauki samą esencję i sprzedać ci ją w najprzyjemniejszy możliwy sposób. Na pewno będzie dużo neuronauki, czyli tzw. mięcha. Tego, co współczesna nauka potrafi powiedzieć o działaniu szarych komórek w naszej głowie.

Zahaczymy o psychologię, bo mózg robi umysł, a umysł to nasze życie. Neuronauka daje wiedzę o hardwarze, ale umówmy się, to  co nas bezpośrednio dotyka to nasz software. To jak działa nasz umysł, zauważamy w codziennym życiu. A więc będzie tu neuronauka i to, co z niej wynika, czyli neuropsychologia. Bo to po prostu bliższa ciału koszula.

Do tego wszystkiego będę na pewno mówiła też o ewolucji. To dlatego, że ewolucja oraz psychologia ewolucyjna odpowiadają na najciekawsze pytania „dlaczego”? Dlaczego właściwie działamy tak, jak działamy i dlaczego nasz mózg jest zbudowany w ten, a nie inny sposób.

PS. W odcinku opowiadam o tym, jak narodziła się moja fascynacja mózgiem. Zaczęło się od artykułu z 23 listopada 2010 r. w “Przekroju” o Connectomie. Do poczytania Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej, w Archiwum Przekroju: Przekrój. 2010, nr 47 (23 XI) = nr 3413, s.38-39

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

buymecoffe.to

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Newsletter

Książki

Ostatnie wpisy

Ula Dąbrowska

Autorka. Biolożka, dziennikarka i pisarka.

Zajmuję się popularyzacją nauki. Najwięcej uwagi poświęcam mózgowi, neuronauce, ewolucji człowieka i psychologii. Prowadzę Podcast o Mózgu. Na początku 2021 r. ukazała się moja najnowsza książka Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi. W 2019 r. jako współautorka opublikowałam dwie książki: Spa dla Umysłu i Emo Notes.

Wyszukiwarka